Nadgodziny dobowe, które powstały w dniu nie będącym jednocześnie wolną od pracy niedzielą lub świętem, dniem wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto oraz nie pokrywają się z porą nocną

Poprawne zakwalifikowanie nadgodzin to jedno z najtrudniejszych wyzwań stojących przed specjalistami ds. kadr.  Kontynuujemy więc serię wpisów o poprawnej kwalifikacji nadgodzin. Dzisiaj o tym jak poprawnie zakwalifikować nadgodziny, które powstały w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu, w dniu który nie jest wolną…

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Data publikacji:
2016-08-04

Poprawne zakwalifikowanie nadgodzin to jedno z najtrudniejszych wyzwań stojących przed specjalistami ds. kadr.  Kontynuujemy więc serię wpisów o poprawnej kwalifikacji nadgodzin. Dzisiaj o tym jak poprawnie zakwalifikować nadgodziny, które powstały w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu, w dniu który nie jest wolną od pracy niedzielą lub świętem, nie jest dniem wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto oraz nie pokrywają się z porą nocną.

Za pracę w godzinach nadliczbowych powstałych w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracownikowi pracy przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 % lub 50 % w zależności od tego kiedy nadgodziny powstały.

Dodatek 50 % przysługuje jeśli godziny nadliczbowe przypadają w każdym innym dniu zaplanowanym w grafiku pracy jako dzień roboczy a jednocześnie nie pokrywają się z pora nocną a także w dniu wolnym od pracy w grafiku, który nie jest jednocześnie niedzielą, świętem ani dniem wolnym wyznaczonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto.

Np.

 1. Pracownikowi zaplanowano 8 godzin pracy od 8 do 16 , faktycznie przepracował 10 godzin od 8 do 18 – 9 i 10 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w dniu roboczym praca nadliczbowa będzie gratyfikowana dodatkiem 50 %.
 2. Pracownikowi zaplanowano 6 godzin pracy od 8 do 14, faktycznie przepracował 10 godzin od 8 do 18 – 9 i 10 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w dniu roboczym praca nadliczbowa będzie gratyfikowana dodatkiem 50 %.
 3. Pracownikowi zaplanowano 0 godzin pracy ( nie jest to niedziela, święto ani dzień wolny za niedzielę lub święto) , faktycznie przepracował 10 godzin od 8 do 18 – 9 i 10 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w dniu wolnym, który nie jest niedzielą, świętem ani dniem wolnym za niedzielę lub święto, praca nadliczbowa będzie gratyfikowana dodatkiem 50 %.
 4. Pracownikowi zaplanowano 0 godzin pracy ( nie jest to niedziela, święto ani dzień wolny za niedzielę lub święto), faktycznie przepracował 12 godzin – 9, 10, 11 i 12 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy ponieważ przypadają w dniu wolnym, który nie jest niedzielą, świętem ani dniem wolnym za niedzielę lub święto, praca nadliczbowa będzie gratyfikowana dodatkiem 50 %.

Jeśli więc nadgodziny powstały w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu, a jednocześnie w dniu, który nie jest wolną od pracy niedzielą lub świętem lub dniem wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto oraz nie pokrywają się z pora nocną, pracownikowi oprócz oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50 %.

 

Autor: Monika Smulewicz

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Sprawdź wpisy
na blogu

 • 2024-04-09
 • 4 min czytania

Zadaniowy system czasu pracy – ogólne zasady

Ze względu na rodzaj czy też system organizacji czasu pracy nie zawsze można określić przedział czasu, w którym powinna zostać ona wykonana. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. (Art. 140 K.P.)

 • 2024-03-25
 • 3 min czytania

Dopełnienie czy nadgodzina

Czy czasami masz wątpliwości jak zakwalifikować godziny pracy pracownika niepełnotetatowego?

 • 2024-03-13
 • 3 min czytania

Problematyczny odpoczynek tygodniowy

Czy zdarzyło Ci się, że chcąc zaplanować odpoczynek tygodniowy zgodnie z przepisami tak, aby przypadał na niedzielę okazywało się, że nie jest to możliwe? Jeśli tak, to zaraz dowiesz się kiedy tak się może zdarzyć i skąd ten kłopot.

 • 2024-03-11
 • 4 min czytania

Dyżur – wybrane zagadnienia

Dyżur jako jedna z form pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, został uregulowany w Kodeksie pracy w rozdziale V „Praca w godzinach nadliczbowych”.

 • 2024-03-04
 • 6 min czytania

Podróż służbowa – miejsce świadczenia pracy

Planowanie i rozliczanie podróży służbowych, choć wydaje się rzeczą prostą, niekiedy sprawia, że rodzą się związane z wyjazdem wątpliwości, np.: czy dany wyjazd jest wyjazdem służbowym?

 • 2024-02-26
 • 6 min czytania

Ile wynosi dopuszczalny limit pracy w godzinach nadliczbowych

Ile wynosi roczny limit godzin pracy oraz godzin nadliczbowych? Czy muszą wystąpić przesłanki, pozwalające na pracę w godzinach nadliczbowych?