Nadgodziny dobowe w niedzielę i święto oraz w dni wolne udzielone w zamian za pracę w niedzielę lub święto

Za pracę w godzinach nadliczbowych powstałych w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracownikowi pracy przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 % lub 50 % w zależności od tego kiedy nadgodziny powstały. Bieżący wpis definiuje nadgodziny, za które przysługuje dodatek…

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Data publikacji:
2016-09-01

Za pracę w godzinach nadliczbowych powstałych w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracownikowi pracy przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 % lub 50 % w zależności od tego kiedy nadgodziny powstały.

Bieżący wpis definiuje nadgodziny, za które przysługuje dodatek 100 %, gdyż godziny nadliczbowe powstały w wolną od pracy niedzielę lub święto lub w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto.

 • Dodatek 100 % przysługuje jeśli godziny nadliczbowe przypadają w wolną niedzielę i święto
 1. Pracownik miał zaplanowaną wolną niedzielę, przyszedł jednak do pracy na 9 godzin od 10 do 19, 9 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w wolną niedzielę praca ta będzie gratyfikowana dodatkiem 100 %.
 2. Pracownik miał zaplanowaną wolną niedzielę, przyszedł jednak do pracy na 10 godzin od 10 do 20, 9 i 10 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w wolną niedzielę praca ta będzie gratyfikowana dodatkiem 100 %.
 3. Pracownik miał zaplanowaną wolną niedzielę, przyszedł jednak do pracy na 11 godzin od 10 do 21, 9, 10 i 11 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w wolną niedzielę praca ta będzie gratyfikowana dodatkiem 100 %.
 4. Pracownik miał zaplanowaną wolną niedzielę, przyszedł jednak do pracy na 12 godzin od 10 do 22, 9, 10, 11 i 12 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w wolną niedzielę praca ta będzie gratyfikowana dodatkiem 100 %.
 • Dodatek 100 % przysługuje jeśli godziny nadliczbowe przypadają w dzień wolny wyznaczony w zamian za pracę w niedzielę i święto
 1. Pracownik miał zaplanowany dzień wolny za niedzielę, przyszedł jednak do pracy na 9 godzin od 10 do 19, 9 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w wolną niedzielę praca ta będzie gratyfikowana dodatkiem 100 %.
 2. Pracownik miał zaplanowany dzień wolny za niedzielę, przyszedł jednak do pracy na 10 godzin od 10 do 20, 9 i 10 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w wolną niedzielę praca ta będzie gratyfikowana dodatkiem 100 %.
 3. Pracownik miał zaplanowany dzień wolny za niedzielę, przyszedł jednak do pracy na 11 godzin od 10 do 21, 9, 10 i 11 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w wolną niedzielę praca ta będzie gratyfikowana dodatkiem 100 %.
 4. Pracownik miał zaplanowany dzień wolny za niedzielę, przyszedł jednak do pracy na 12 godzin od 10 do 22, 9, 10, 11 i 12 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy, ponieważ przypadają w wolną niedzielę praca ta będzie gratyfikowana dodatkiem 100 %.

Jeśli więc nadgodziny powstały w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu, a jednocześnie przypadają w wolną od pracy niedzielę lub święto lub w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto przysługuje za nie oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 %.

Autor: Monika Smulewicz

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Sprawdź wpisy
na blogu

 • 2024-04-09
 • 4 min czytania

Zadaniowy system czasu pracy – ogólne zasady

Ze względu na rodzaj czy też system organizacji czasu pracy nie zawsze można określić przedział czasu, w którym powinna zostać ona wykonana. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. (Art. 140 K.P.)

 • 2024-03-25
 • 3 min czytania

Dopełnienie czy nadgodzina

Czy czasami masz wątpliwości jak zakwalifikować godziny pracy pracownika niepełnotetatowego?

 • 2024-03-13
 • 3 min czytania

Problematyczny odpoczynek tygodniowy

Czy zdarzyło Ci się, że chcąc zaplanować odpoczynek tygodniowy zgodnie z przepisami tak, aby przypadał na niedzielę okazywało się, że nie jest to możliwe? Jeśli tak, to zaraz dowiesz się kiedy tak się może zdarzyć i skąd ten kłopot.

 • 2024-03-11
 • 4 min czytania

Dyżur – wybrane zagadnienia

Dyżur jako jedna z form pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, został uregulowany w Kodeksie pracy w rozdziale V „Praca w godzinach nadliczbowych”.

 • 2024-03-04
 • 6 min czytania

Podróż służbowa – miejsce świadczenia pracy

Planowanie i rozliczanie podróży służbowych, choć wydaje się rzeczą prostą, niekiedy sprawia, że rodzą się związane z wyjazdem wątpliwości, np.: czy dany wyjazd jest wyjazdem służbowym?

 • 2024-02-26
 • 6 min czytania

Ile wynosi dopuszczalny limit pracy w godzinach nadliczbowych

Ile wynosi roczny limit godzin pracy oraz godzin nadliczbowych? Czy muszą wystąpić przesłanki, pozwalające na pracę w godzinach nadliczbowych?