Nadgodziny dobowe, czyli kiedy mamy do czynienia z przekroczeniem dobowej normy czasu pracy i przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy ?

Z przekroczeniem dobowej normy czasu pracy mamy do czynienia wtedy, gdy pracownik przepracuje w danym dniu roboczym ponad 8 godzin, które jednocześnie będą pracą nie wynikającą z harmonogramu pracy, czyli pracą w godzinach nadliczbowych. Np. Pracownikowi zaplanowano 8 godzin pracy, faktycznie przepracował 10 godzin – 9 i 10 godzina będą…

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Data publikacji:
2016-08-18

Z przekroczeniem dobowej normy czasu pracy mamy do czynienia wtedy, gdy pracownik przepracuje w danym dniu roboczym ponad 8 godzin, które jednocześnie będą pracą nie wynikającą z harmonogramu pracy, czyli pracą w godzinach nadliczbowych.

Np.

 1. Pracownikowi zaplanowano 8 godzin pracy, faktycznie przepracował 10 godzin – 9 i 10 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy.
 2. Pracownikowi zaplanowano 6 godzin pracy, faktycznie przepracował 10 godzin – 9 i 10 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy.
 3. Pracownikowi zaplanowano 0 godzin pracy, faktycznie przepracował 10 godzin – 9 i 10 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy.
 4. Pracownikowi zaplanowano 0 godzin pracy, faktycznie przepracował 12 godzin – 9, 10, 11 i 12 godzina będą pracą ponad dobową normę czasu pracy.

Z przekroczeniem przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy mamy do czynienia wtedy, gdy pracownikowi zaplanowano w grafiku pracy więcej niż 8 godzin pracy, a faktycznie przepracuje on w danym dniu roboczym jeszcze więcej niż zaplanowane ponad 8 godzin, które jednocześnie będą pracą nie wynikającą z harmonogramu pracy, czyli praca w godzinach nadliczbowych.

Np.

 1. Pracownikowi zaplanowano 9 godzin pracy, faktycznie przepracował 11 godzin – 10 i 11 godzina będą pracą ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.
 2. Pracownikowi zaplanowano 10 godzin pracy, faktycznie przepracował 12 godzin – 11 i 12 godzina będą pracą ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.
 3. Pracownikowi zaplanowano 12 godzin pracy, faktycznie przepracował 13 godzin – 13 godzina będzie pracą ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.

I teraz w zależności od tego kiedy one powstaną będą wynagradzane dodatkiem 100 % lub 50 %.

O tym kolejny wpis na naszym blogu.

 

Autor: Monika

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Sprawdź wpisy
na blogu

 • 2024-06-12
 • 5 min czytania

Przestój z winy pracodawcy w czasie zleconej pracy w nadgodzinach

Tworząc prawo ustawodawca stara się przewidzieć różne sytuacje, które mogą wystąpić w relacjach społecznych, w tym także tych związanych z zatrudnieniem pracowników.

 • 2024-04-09
 • 4 min czytania

Zadaniowy system czasu pracy – ogólne zasady

Ze względu na rodzaj czy też system organizacji czasu pracy nie zawsze można określić przedział czasu, w którym powinna zostać ona wykonana. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. (Art. 140 K.P.)

 • 2024-03-25
 • 3 min czytania

Dopełnienie czy nadgodzina

Czy czasami masz wątpliwości jak zakwalifikować godziny pracy pracownika niepełnotetatowego?

 • 2024-03-13
 • 3 min czytania

Problematyczny odpoczynek tygodniowy

Czy zdarzyło Ci się, że chcąc zaplanować odpoczynek tygodniowy zgodnie z przepisami tak, aby przypadał na niedzielę okazywało się, że nie jest to możliwe? Jeśli tak, to zaraz dowiesz się kiedy tak się może zdarzyć i skąd ten kłopot.

 • 2024-03-11
 • 4 min czytania

Dyżur – wybrane zagadnienia

Dyżur jako jedna z form pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, został uregulowany w Kodeksie pracy w rozdziale V „Praca w godzinach nadliczbowych”.

 • 2024-03-04
 • 6 min czytania

Podróż służbowa – miejsce świadczenia pracy

Planowanie i rozliczanie podróży służbowych, choć wydaje się rzeczą prostą, niekiedy sprawia, że rodzą się związane z wyjazdem wątpliwości, np.: czy dany wyjazd jest wyjazdem służbowym?