- 2 min czytania
Praca w ruchu ciągłym
Zastosowanie systemu czasu pracy w ruchu ciągłym musi być uzasadnione koniecznością wykonywania pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu w celu zachowania prawidłowego procesu produkcyjnego. Inną przesłanką zastosowania tego systemu jest konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności. Należy tu mieć na uwadze prace, których zaprzestanie mogłoby godzić…
- 2015-05-16
- 2 min czytania
Zastosowanie systemu czasu pracy w ruchu ciągłym musi być uzasadnione koniecznością wykonywania pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu w celu zachowania prawidłowego procesu produkcyjnego. Inną przesłanką zastosowania tego systemu jest konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności. Należy tu mieć na uwadze prace, których zaprzestanie mogłoby godzić w interes ludności (zakłady komunalne czy komunikacyjne).
Stosując system pracy w ruchu ciągłym pracodawca w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego może przedłużać jednego dnia dobowy wymiar czasu pracy pracowników objętych tym systemem do 12 godzin. Istotne jest, aby pamiętać, iż takie wydłużenie dopuszczalne jest jedynie w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego i możliwe jest tylko w jednym z dni w danym tygodniu. Zasadą w tym systemie jest zatrudnianie pracowników w 8 godzinnym dobowym wymiarze czasu pracy. Sytuacja, w której pracownik w ramach tego systemu wykonywałby pracę w jednym dniu każdego tygodnia po 12 godzin, jest zatem niedopuszczalna.
W stosunku do pracowników objętych systemem pracy w ruchu ciągłym przepisy przewidują szczególny sposób obliczania obowiązującego ich wymiaru czasu pracy. Aby obliczyć obowiązujący wymiar czasu pracy w tej sytuacji mnoży się liczbę dni kalendarzowych przypadających w danym okresie rozliczeniowym (wyłączając oczywiście niedziele, święta oraz dni wolne wynikające z W5) przez 8 godzin, a następnie dodaje się liczbę godzin odpowiadających przedłużonemu tygodniowemu wymiarowi czasu pracy. Jeśli chodzi o tygodniowy wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w ramach systemu pracy w ruchu ciągłym, może być on wydłużony do 43 godzin przeciętnie tygodniowo.
Mimo, iż w przypadku tego systemu przedłużenie czasu pracy nie jest traktowane jako praca w godzina nadliczbowych, to ze względu na regularne zwiększenie obciążenia pracą pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenia. W dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy za każdą godzinę powyżej 8 na dobę ustawodawca przyznaje takiemu pracownikowi dodatek jak za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100%.
Autor: Malwina Grützmacher