Prawo do 15-minutowej przerwy w pracy na spożycie posiłku

Każdemu pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin przysługuje zgodnie z przepisami kodeksu pracy prawo do 15-minutowej przerwy w pracy na spożycie posiłku. Przerwa w pracy na spożycie posiłku wliczana jest do czasu pracy. Uprawnienia zawarte w przepisach kodeksu pracy mają charakter uprawnień minimalnych,…

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Data publikacji:
2015-11-20

Każdemu pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin przysługuje zgodnie z przepisami kodeksu pracy prawo do 15-minutowej przerwy w pracy na spożycie posiłku. Przerwa w pracy na spożycie posiłku wliczana jest do czasu pracy. Uprawnienia zawarte w przepisach kodeksu pracy mają charakter uprawnień minimalnych, tak więc pracodawca może ustalić w wewnątrzzakładowych przepisach prawa pracy ( układ zbiorowy, regulamin pracy, zarządzenie) dłuższą niż 15 minutowa przerwę wliczaną do czasu pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Prawo do przerwy dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę,  czy też systemu czasu pracy w jakim są zatrudnieni. Warunkiem koniecznym do skorzystania z 15-minutowej przerwy w pracy na spożycie posiłku jest przepracowanie odpowiedniej liczby godzin w ciągu doby, tzn. co najmniej 6 godzin – niezależnie od wymiaru czasu pracy.

O prawie do przerwy decyduje nie wymiar czasy pracy określony w umowie o pracę a dobowy wymiar czasu pracy pracownika w danym dniu.

Przykład 1:

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasy pracy pracuje w poniedziałek i wtorek po 12 godzin, w środę 8 godzin, w czwartek 4 godziny, w piątek, sobotę i niedzielę ma dni wolne. W opisanym przypadku pracownik zachowa prawo do przerwy w pracy na spożycie posiłku w poniedziałek, wtorek i środę ponieważ dobowy wymiar czasu pracy w tych dniach wynosi co najmniej 6 godzin. Niestety w czwartek nie będzie miał prawa do przerwy, gdyż w tym dniu jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi tylko 4 godziny, czyli mniej niż 6 godzin.

Przykład 2:

Pracownik zatrudniony w wymiarze czasy pracy 3/4 etatu pracuje w poniedziałek i wtorek po 6 godzin, w środę 8 godzin, w czwartek i piątek po 5 godziny, w sobotę i niedzielę ma dni wolne. W opisanym przypadku pracownik zachowa prawo do przerwy w pracy na spożycie posiłku w poniedziałek, wtorek i środę ponieważ dobowy wymiar czasu pracy w tych dniach wynosi co najmniej 6 godzin. Niestety w czwartek i piątek nie będzie miał prawa do przerwy, gdyż w tym dniu jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi tylko 5 godziny, czyli mniej niż 6 godzin.

Autor: Monika Smulewicz

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Sprawdź wpisy
na blogu

  • 2024-06-12
  • 5 min czytania

Przestój z winy pracodawcy w czasie zleconej pracy w nadgodzinach

Tworząc prawo ustawodawca stara się przewidzieć różne sytuacje, które mogą wystąpić w relacjach społecznych, w tym także tych związanych z zatrudnieniem pracowników.

  • 2024-04-09
  • 4 min czytania

Zadaniowy system czasu pracy – ogólne zasady

Ze względu na rodzaj czy też system organizacji czasu pracy nie zawsze można określić przedział czasu, w którym powinna zostać ona wykonana. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. (Art. 140 K.P.)

  • 2024-03-25
  • 3 min czytania

Dopełnienie czy nadgodzina

Czy czasami masz wątpliwości jak zakwalifikować godziny pracy pracownika niepełnotetatowego?

  • 2024-03-13
  • 3 min czytania

Problematyczny odpoczynek tygodniowy

Czy zdarzyło Ci się, że chcąc zaplanować odpoczynek tygodniowy zgodnie z przepisami tak, aby przypadał na niedzielę okazywało się, że nie jest to możliwe? Jeśli tak, to zaraz dowiesz się kiedy tak się może zdarzyć i skąd ten kłopot.

  • 2024-03-11
  • 4 min czytania

Dyżur – wybrane zagadnienia

Dyżur jako jedna z form pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, został uregulowany w Kodeksie pracy w rozdziale V „Praca w godzinach nadliczbowych”.

  • 2024-03-04
  • 6 min czytania

Podróż służbowa – miejsce świadczenia pracy

Planowanie i rozliczanie podróży służbowych, choć wydaje się rzeczą prostą, niekiedy sprawia, że rodzą się związane z wyjazdem wątpliwości, np.: czy dany wyjazd jest wyjazdem służbowym?