System skróconego tygodnia pracy

Z dniem 1 stycznia 2004 roku do „Kodeksu pracy” wprowadzony został nowy system czasu pracy. W myśl art. 143 ustawy na pisemny wniosek pracownika można zastosować wobec niego system skróconego tygodnia pracy. Polega on na tym, iż pracownik taki wykonuje pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy czym…

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Data publikacji:
2015-06-18

Z dniem 1 stycznia 2004 roku do „Kodeksu pracy” wprowadzony został nowy system czasu pracy. W myśl art. 143 ustawy na pisemny wniosek pracownika można zastosować wobec niego system skróconego tygodnia pracy. Polega on na tym, iż pracownik taki wykonuje pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy czym wymiar czasu pracy tego pracownika w ciągu doby można przedłużyć do 12 godzin. Z kolei okres rozliczeniowy w tym przypadku nie może przekraczać miesiąca.
Jest to kolejna odmiana równoważnego systemu czasu pracy, w którym dni pracy mogą przypadać na dowolny dzień tygodnia, także w niedziele lub święta (z uwzględnieniem art. 15110 „Kodeksu pracy”). Należy zwrócić uwagę, iż system ten ma charakter indywidualny i jest stosowany ze względu na interes pracownika. Zostaje wprowadzony na pisemny wniosek pracownika i powinien być dodatkowo zawarty w umowie o pracę. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgodę na wprowadzenie takiego systemu wobec danego pracownika.

 

Autor: Malwina Grützmacher

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Sprawdź wpisy
na blogu

 • 2024-04-09
 • 4 min czytania

Zadaniowy system czasu pracy – ogólne zasady

Ze względu na rodzaj czy też system organizacji czasu pracy nie zawsze można określić przedział czasu, w którym powinna zostać ona wykonana. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. (Art. 140 K.P.)

 • 2024-03-25
 • 3 min czytania

Dopełnienie czy nadgodzina

Czy czasami masz wątpliwości jak zakwalifikować godziny pracy pracownika niepełnotetatowego?

 • 2024-03-13
 • 3 min czytania

Problematyczny odpoczynek tygodniowy

Czy zdarzyło Ci się, że chcąc zaplanować odpoczynek tygodniowy zgodnie z przepisami tak, aby przypadał na niedzielę okazywało się, że nie jest to możliwe? Jeśli tak, to zaraz dowiesz się kiedy tak się może zdarzyć i skąd ten kłopot.

 • 2024-03-11
 • 4 min czytania

Dyżur – wybrane zagadnienia

Dyżur jako jedna z form pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, został uregulowany w Kodeksie pracy w rozdziale V „Praca w godzinach nadliczbowych”.

 • 2024-03-04
 • 6 min czytania

Podróż służbowa – miejsce świadczenia pracy

Planowanie i rozliczanie podróży służbowych, choć wydaje się rzeczą prostą, niekiedy sprawia, że rodzą się związane z wyjazdem wątpliwości, np.: czy dany wyjazd jest wyjazdem służbowym?

 • 2024-02-26
 • 6 min czytania

Ile wynosi dopuszczalny limit pracy w godzinach nadliczbowych

Ile wynosi roczny limit godzin pracy oraz godzin nadliczbowych? Czy muszą wystąpić przesłanki, pozwalające na pracę w godzinach nadliczbowych?