Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Za każdą godzinę przepracowaną ponad normę czasu pracy, pracownikowi przysługuje przede wszystkim normalne wynagrodzenie za wykonaną pracę. Chodzi tu o takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Obejmuje ono, więc zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania określone stawka miesięczną lub godzinową, jak i dodatkowe składniki…

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Data publikacji:
2017-02-13

Za każdą godzinę przepracowaną ponad normę czasu pracy, pracownikowi przysługuje przede wszystkim normalne wynagrodzenie za wykonaną pracę. Chodzi tu o takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Obejmuje ono, więc zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania określone stawka miesięczną lub godzinową, jak i dodatkowe składniki o charakterze stałym, które gwarantują zakładowe przepisy płacowe.

Wynagrodzenie to może obejmować również dodatek funkcyjny, dodatek stażowy, dodatek za pracę szkodliwa dla zdrowia czy inne dodatki.

Normalne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wyliczamy tylko i wyłącznie ze stałych elementów.

Wyliczając wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych nie uwzględniamy premii, prowizji, bowiem są to zmienne elementy.

W celu ustalenia należności za 1 godzinę pracy dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawka miesięczną, zgodnie z § 4 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996r sumę stałych miesięcznych składników wynagrodzenie należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Ponadto, w myśl art. 1511 § 1 KP, oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia, gdy godziny nadliczbowe przypadają: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
  • 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wymienione powyżej.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną.

Przykład:

Pracownik jest wynagradzany według stawki miesięcznej w wysokości 1000zł. Ponadto otrzymuje on stały dodatek za znajomość języków obcych w wysokości 200 zł miesięcznie. Pracownik w kwietniu br. przepracował 18 godzin nadliczbowych, które przypadały w zwykłe dni robocze w porze dziennej ( przekroczenia dobowe). Norma czasu pracy obowiązująca w kwietniu to 152 godz.

normalne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe wynosi

1000 + 200 /152 x 18 = 142,11 zł

Dodatek 50% – przekroczenia dobowe za godziny nadliczbowe wyniesie

1000 / 152 x 50% x 18 = 59,21 zł

Razem za godziny nadliczbowe pracownik otrzyma 142,11 + 59,21 = 201,31 zł

Pamiętaj!!! 

Ustalając wysokość wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych do podstawy przyjmujemy wyłącznie stałe elementy. Nigdy nie wliczaj do podstawy wynagrodzenia za godziny nadliczbowe premii, prowizji, akordu inaczej innych zmiennych elementów, jeśli pracownik otrzymuje stałe elementy.

Zmienne elementy wynagrodzenia będą stanowiły podstawę do ustalenia dodatków, ale tylko w przypadku braku stałych elementów wynagrodzenia.

Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy w składnikach wynagrodzenia nie wyodrębniono stawki osobistego zaszeregowania tylko pracownik otrzymuje wynagrodzenie akordowe. W takim przypadku, podstawą ich wymiaru zgodnie z art. 151 KP § 3 jest 60% wynagrodzenia ustalonego zgodnie z wcześniej wspomnianym Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996r.

Jeżeli pracownik w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych otrzymał czas wolny, pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłaty dodatku do wynagrodzenia. Pracownik powinien otrzymać jednak normalne wynagrodzenia w wysokości stosownej do liczby przepracowanych godzin nadliczbowych, ponieważ czas wolny jest odpowiednikiem jedynie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz

Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Sprawdź wpisy
na blogu

  • 2024-06-12
  • 5 min czytania

Przestój z winy pracodawcy w czasie zleconej pracy w nadgodzinach

Tworząc prawo ustawodawca stara się przewidzieć różne sytuacje, które mogą wystąpić w relacjach społecznych, w tym także tych związanych z zatrudnieniem pracowników.

  • 2024-04-09
  • 4 min czytania

Zadaniowy system czasu pracy – ogólne zasady

Ze względu na rodzaj czy też system organizacji czasu pracy nie zawsze można określić przedział czasu, w którym powinna zostać ona wykonana. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. (Art. 140 K.P.)

  • 2024-03-25
  • 3 min czytania

Dopełnienie czy nadgodzina

Czy czasami masz wątpliwości jak zakwalifikować godziny pracy pracownika niepełnotetatowego?

  • 2024-03-13
  • 3 min czytania

Problematyczny odpoczynek tygodniowy

Czy zdarzyło Ci się, że chcąc zaplanować odpoczynek tygodniowy zgodnie z przepisami tak, aby przypadał na niedzielę okazywało się, że nie jest to możliwe? Jeśli tak, to zaraz dowiesz się kiedy tak się może zdarzyć i skąd ten kłopot.

  • 2024-03-11
  • 4 min czytania

Dyżur – wybrane zagadnienia

Dyżur jako jedna z form pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, został uregulowany w Kodeksie pracy w rozdziale V „Praca w godzinach nadliczbowych”.

  • 2024-03-04
  • 6 min czytania

Podróż służbowa – miejsce świadczenia pracy

Planowanie i rozliczanie podróży służbowych, choć wydaje się rzeczą prostą, niekiedy sprawia, że rodzą się związane z wyjazdem wątpliwości, np.: czy dany wyjazd jest wyjazdem służbowym?